• System oceniania kl. 4-8

        •  

          WEWNĄTRZSZKOLNE ZASADY OCENIANIA

          SZKOŁY PODSTAWOWEJ W CENDROWICACH dla klas 4-8

           

          WEWNĄTRZSZKOLNE ZASADY OCENIANIA

          SZKOŁY PODSTAWOWEJ W CENDROWICACH dla klas 4-8

          W szkole wyróżnia się dwa rodzaje oceniania

          1. wewnętrzne-dotyczące bieżącego oceniania uczniów
          2. zewnętrzne- egzamin ósmoklasisty

           

          Postanowienia ogólne

          1. Ocenianiu podlegają:
            1. osiągnięcia edukacyjne ucznia
            2. zachowanie ucznia.
          2. Ocenianie wewnątrzszkolne osiągnięć edukacyjnych ucznia polega na rozpoznawaniu przez nauczycieli poziomu i postępów w opanowaniu przez ucznia wiadomości i umiejętności w stosunku do wymagań edukacyjnych wynikających z podstawy programowej i realizowanych w szkole programów nauczania, uwzględniających tę podstawę oraz formułowanie oceny.
          3. Ocenianie zachowania ucznia polega na rozpoznawaniu przez wychowawcę klasy, nauczycieli oraz uczniów danej klasy stopnia respektowania przez ucznia zasad współżycia społecznego, norm etycznych i przestrzegania postanowień statutu szkoły.
          4. Ocenianie wewnątrzszkolne ma na celu:
            1. poinformowanie ucznia o poziomie jego osiągnięć edukacyjnych i jego zachowaniu oraz postępach w tym zakresie;
            2. pomoc uczniowi w samodzielnym planowaniu swojego rozwoju;
            3. motywowanie ucznia do dalszych postępów w nauce i zachowaniu;
            4. dostarczanie rodzicom (opiekunom) ucznia i nauczycielom informacji              o postępach, trudnościach w uczeniu się, zachowaniu oraz specjalnych uzdolnieniach ucznia;
            5. umożliwienie nauczycielom doskonalenia organizacji metod pracy dydaktyczno - wychowawczej.
            6. Udzielanie uczniowi pomocy w nauce poprzez przekazywanie uczniowi informacji o tym, co zrobił dobrze i jak powinien dalej się uczyć
            7. Udzielanie uczniowi wskazówek  do samodzielnego planowania własnego rozwoju
          5. Ocenianie wewnątrzszkolne obejmuje:
            1. formułowanie przez nauczycieli wymagań edukacyjnych niezbędnych do uzyskania poszczególnych semestralnych i rocznych ocen klasyfikacyjnych;
            2. ustalanie kryteriów oceniania zachowania;
            3. bieżące ocenianie i ustalanie semestralnych ocen klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych obowiązkowych i dodatkowych oraz semestralnej oceny klasyfikacyjnej z zachowania, klasyfikowanie według skali i w formach przyjętych w szkole;
            4. przeprowadzanie egzaminów klasyfikacyjnych;
            5. ustalanie rocznych ocen klasyfikacyjnych z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych oraz rocznej oceny z zachowania;
            6. ustalanie warunków i trybu uzyskania wyższych niż przewidywane rocznych (śródrocznych) ocen klasyfikacyjnych z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych oraz rocznej oceny z zachowania;
            7. ustalanie warunków i sposobu przekazywania rodzicom (opiekunom) informacji o postępach i trudnościach w nauce oraz o zachowaniu ucznia oraz zasad wglądu do dokumentacji oceniania i pisemnych prac uczniów

          I Zasady wewnątrzszkolnego oceniania

          1.     Przyjęta w szkole skala i forma ocen bieżących oraz klasyfikacji śródrocznej i rocznej             z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych oraz zachowania jest stosowana                 i przestrzegana przez wszystkich nauczycieli.

          2.     W ocenianiu bieżącym dopuszcza się pewne odmienności wynikające ze specyfiki przedmiotu lub indywidualnej koncepcji dydaktycznej nauczyciela.

          3.      Nauczyciele na początku każdego roku szkolnego informują uczniów oraz ich rodziców o:

          1. wymaganiach edukacyjnych wynikających z realizowanego przez siebie programu nauczania oraz o sposobach sprawdzania osiągnięć edukacyjnych uczniów;
          2. warunkach i trybie uzyskania wyższej niż przewidywana rocznej (śródrocznej)oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych.

          4.     Wychowawcy klas na początku każdego roku szkolnego informują uczniów o zasadach oceniania zachowania oraz o warunkach i trybie uzyskania wyższej niż przewidywana rocznej oceny klasyfikacyjnej z zachowania.

          5.     Rodzice (opiekunowie) uczniów zostają zapoznani z wewnątrzszkolnymi zasadami oceniania przez wychowawców klas w czasie pierwszego zebrania w danym roku szkolnym (w tym o sposobie dotarcia do wymagań edukacyjnych ).

          6.     Oceny są jawne zarówno dla ucznia, jak i jego rodziców (opiekunów).

          7.     Pisemne prace kontrolne ucznia są przechowywane przez nauczyciela przedmiotu do końca roku szkolnego. Na wniosek ucznia lub jego rodziców (opiekunów) sprawdzone                i ocenione pisemne prace kontrolne uczeń i jego rodzice otrzymują do wglądu na zasadach określonych przez nauczyciela na podstawie statutu szkoły. Na ich prośbę nauczyciel powinien uzasadnić ocenę.

          8.     Nauczyciel ocenia wiedzę i umiejętności ucznia systematycznie.

          9.   Nauczyciel stosuje ocenianie wspierające ucznia z zachowaniem przede wszystkim charakteru motywującego oceny, w tym przekazywanie podczas różnych form oceniania informacji zwrotnej zawierającej 4 elementy:

          a.      wyszczególnienie i docenienie dobrych elementów pracy ucznia,

          b.     odnotowanie tego, co wymaga poprawienia lub dodatkowej pracy ze strony ucznia, aby uzupełnić braki w wiedzy oraz opanować wymagane umiejętności,

          c.      przekazanie uczniowi wskazówek, w jaki sposób powinien poprawić pracę,

          d.     wskazanie uczniowi sposobu w jaki powinien pracować dalej;

          10.  Uczeń w czasie semestru powinien mieć co najmniej 3 oceny cząstkowe z każdego przedmiotu. Ocena śródroczna i roczna nie mogą  być średnią ocen cząstkowych.

          11.  Obowiązkowe jest uzasadnianie wystawionych ocen uczniowi

          12.  Udostępnianie uczniowi i rodzicom ucznia pisemnych prac do wglądu na zasadach określonych przez nauczyciela przedmiotu;

          13.  Ocena z drugiego semestru jest jednocześnie oceną roczną, jednak przy jej ustalaniu można wziąć pod uwagę ocenę śródroczną.

          14.  Nauczyciel przedmiotu za pośrednictwem wychowawcy lub podczas konsultacji                     z rodzicami (opiekunami) informuje ich o osiągnięciach lub trudnościach uczniów.

          15.  Nauczyciel jest zobowiązany, na podstawie pisemnej opinii publicznej poradni psychologiczno - pedagogicznej lub innej publicznej poradni specjalistycznej albo niepublicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym niepublicznej poradni specjalistycznej , dostosować wymagania edukacyjne do indywidualnych potrzeb psychofizycznych i edukacyjnych ucznia, u którego stwierdzono zaburzenia i odchylenia rozwojowe lub specyficzne trudności w uczeniu się, uniemożliwiające sprostanie tym wymaganiom.

          16.   Nauczyciele pracujący z uczniem, dla którego został opracowany Indywidualny Program Edukacyjno – Terapeutyczny mają obowiązek znać jego treść oraz stosować się do zaleceń zawartych w nim. Zaleca się, by nauczyciele prowadzili notatki z zapisem postępu w rozwoju ucznia, w oparciu o które będzie dokonywana ocena efektywności działań.

          17.  W przypadku ucznia posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego albo indywidualnego nauczania dostosowanie wymagań edukacyjnych do indywidualnych potrzeb psychofizycznych i edukacyjnych ucznia może nastąpić na podstawie tego orzeczenia.

          18.  Ucznia z zajęć edukacyjnych ocenia się za:

          a.      wiedzę, biorąc pod uwagę jej zakres, rozumienie, stopień opanowania, sposób wyrażania;

          b.     posługiwanie się nabytymi umiejętnościami;

          c.      wysiłek wkładany przez ucznia w wywiązywanie się                     z obowiązków wynikających ze specyfiki przedmiotu;

          d.     przygotowanie do zajęć, zaangażowanie i pracę na zajęciach.

          19.  Dyrektor szkoły zwalnia ucznia na pisemny wniosek rodziców z zajęć wychowania fizycznego, informatyki na podstawie opinii o ograniczonych możliwościach uczestniczenia ucznia w tych zajęciach, wydanej przez lekarza, na czas określony w tej opinii.

          20.  w przypadku posiadania przez ucznia opinii lekarza o ograniczonych możliwościach wykonywania określonych ćwiczeń fizycznych, dyrektor szkoły, na wniosek rodzica lub pełnoletniego ucznia,  zwalnia ucznia z wykonywania określonych ćwiczeń fizycznych na lekcjach wychowania fizycznego na czas określony w tej opinii.  Uczeń jest obowiązany uczestniczyć w  zajęciach wychowania fizycznego.  Nauczyciel prowadzący zajęcia z wychowania fizycznego dostosowuje wymagania edukacyjne do możliwości ucznia.  Zasady oceniania określają przepisy zawarte w  statucie szkoły.

          21.  w przypadku posiadania przez ucznia opinii lekarza o braku możliwości uczestniczenia ucznia na zajęciach wychowania fizycznego, dyrektor szkoły zwalania ucznia z realizacji zajęć wychowania fizycznego. Uczeń jest obowiązany przebywać na zajęciach pod opieką nauczyciela, chyba, że rodzice ucznia złożą oświadczenie o zapewnieniu dziecku opieki na czas trwania lekcji wychowania fizycznego ( zwolnienia z pierwszych i ostatnich lekcji w planie zajęć).  W dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się „ zwolniony” albo „ zwolniona”.

          -

          22.   Na podstawie opinii  poradni psychologiczno - pedagogicznej w tym poradni specjalistycznej dyrektor zwalnia ucznia z wadą słuchu lub z głęboką dysleksją rozwojową, z afazją, z niepełnosprawnościami sprzężonymi lub z autyzmem,  w tym z zespołem Aspergera z nauki drugiego języka obcego. Zwolnienie może dotyczyć części lub całego okresu kształcenia.   

          23.    W przypadku ucznia , o którym mowa w ust.14 , posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego albo indywidualnego nauczania, dyrektor szkoły zwalnia ucznia z nauki drugiego języka na podstawie tego orzeczenia ( nie trzeba dostarczać dodatkowych zaświadczeń)

           

          24.   W przypadku zwolnienia ucznia z nauki drugiego języka obcego w dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się „ zwolniony” albo                „ zwolniona”.

          25.  Przez cały rok szkolny wewnątrzszkolny system oceniania dostępny jest dla zainteresowanych w sekretariacie szkoły a przedmiotowe systemy oceniania  u nauczycieli uczących.

          26.  Nauczyciel na prośbę ucznia lub rodzica uzasadnia każdą ocenę.

          a.      Oceny z ustnych form sprawdzania wiedzy i umiejętności oraz kartkówek nauczyciel uzasadnia ustnie, wskazując dobrze opanowaną wiedzę lub sprawdzaną umiejętność, braki w nich oraz przekazuje zalecenia do poprawy. Na zakończenie lekcji uczeń ma prawo do wniesienia prośby o wpisanie uzasadnienia w zeszycie szkolnym. Nauczyciel realizuje prośbę ucznia najpóźniej w terminie dwóch dni od daty jej skierowania.

          b.     Wszystkie oceny z  prac klasowych, sprawdzianów i testów ucznia uzasadniane są pisemne.

          II Formułowanie wymagań edukacyjnych

          1. Nauczyciel opracowuje wymagania edukacyjne dotyczące kolejnych etapów realizowanego programu nauczania(dział materiału, rok szkolny).
          2. Wymagania powinny być formułowane jako opis wiadomości i umiejętności do opanowania przez ucznia po określonym etapie kształcenia.
          3. Przy ustalaniu ocen z wychowania fizycznego,  muzyki, plastyki, zajęć technicznych, zajęć artystycznych należy w szczególności brać pod uwagę wysiłek i zaangażowanie wkładane przez ucznia w wywiązywanie się z obowiązków wynikających ze specyfiki tych zajęć.
          4. Nauczyciel przedstawia uczniom:
            1. a) przyjęty do realizacji program nauczania;
            2. b) wymagane wiadomości i umiejętności wynikające z przyjętego programu nauczania;
            3. c) podręczniki, zeszyty ćwiczeń, zbiory zadań i inne środki dydaktyczne.

          III Sprawdzanie wymagań edukacyjnych

          1. W celu uzyskania obiektywnej oceny ucznia, nauczyciele stosują następujące formy sprawdzania wiadomości i umiejętności:

          1.1  praca ucznia na zajęciach edukacyjnych;

          1.2  wypowiedź ustna;

          1.3  ćwiczenia praktyczne;

          1.4  prace domowe;

          1.5  dodatkowa (nadobowiązkowa) praca ucznia;

          1.6  prowadzenie zeszytu przedmiotowego lub zeszytu ćwiczeń;

          1.7  prace pisemne: testy, prace klasowe i inne sprawdziany.

          1.8  Prace pisemne- kartkówki

          2       Pisemne sprawdziany wiadomości obejmujące większą partię zrealizowanego materiału, nauczyciel jest zobowiązany zapowiedzieć minimum tydzień wcześniej.

          3       Nauczyciele zobowiązani są do przestrzegania określonej ilości pisemnych sprawdzianów i prac klasowych w jednej klasie (gdy zakres materiału przekracza trzy tematy):

          3.1  nie więcej niż dwa dziennie;

          3.2  nie więcej niż trzy w tygodniu. ( można zwiększyć do 4 w szczególnych przypadkach i za zgodą uczniów)

          4       Termin zapowiadanych sprawdzianów i prac klasowych nauczyciel odnotowuje                       w dzienniku.

          5       Prace pisemne nauczyciel zobowiązany jest ocenić i wyniki omówić z uczniami                      w terminie 2 tygodni.

          6       Oceny z prac klasowych wpisywane są kolorem czerwonym.

          7       Nauczyciel podczas każdego sprawdzianu podaje uczniom zasady oceniania poszczególnych umiejętności, wiedzy, zadań czy poleceń oraz kryteria wymagane do otrzymania określonej oceny.

          8       Ocenianie uczniów powinno odbywać się systematycznie w ciągu semestru szkolnego. Przyjmuje się następującą ilość ocen w semestrze dla przedmiotów realizowanych w wymiarze tygodniowym:

          1)   jedna godzina tygodniowo- minimum 3 oceny

          2)   dwie godziny tygodniowo- minimum 4  oceny

          3)   trzy godziny tygodniowo- minimum 5 ocen

          4)   cztery i więcej godziny tygodniowo- minimum 6 ocen

          8a. Dopuszcza się mniejszą liczbę ocen w uzasadnionych przypadkach.

          Uczeń powinien otrzymać oceny zarówno za  odpowiedzi ustne, jak i za prace pisemne. Odstępstwa od powyższej zasady dopuszczalne są na przedmiotach: zajęcia techniczne, technika, informatyka i wychowanie fizyczne, zajęcia artystyczne.

          9. Do zapisu w dziennikach lekcyjnych używa się kolorów: niebieskiego lub czarnego oraz czerwonego do ocen ze sprawdzianów i prac klasowych.

           

          10. Kolorem zielonym wpisujemy oceny z poprawy sprawdzianów lub innych prac.

          11.  Pomiędzy nauczycielami mogą być określone szczegółowe zasady oceniania, stanowiące porozumienie „Umowa-kontrakt”, dotyczące:

          11.1.  Poprawy ocen bieżących,

          11.2. Form usprawiedliwienia nieprzygotowywania się ucznia do lekcji

          11.3. Uczeń ma prawo do poprawy ocen ze sprawdzianów, testów, prac klasowych. Może również poprawiać inne oceny za zgoda nauczyciela. Formy poprawy powinny być określone na zasadzie porozumienia nauczyciela z uczniami.

          IV Ogólne kryteria ocen z zajęć edukacyjnych

          1.    W szkole podstawowej wystawia się następujące oceny cząstkowe: 1, 2, 2+, 3, 3+, 4, 4+, 5, 5+6.

          1. Oceny bieżące oraz klasyfikacyjne śródroczne i roczne z zajęć edukacyjnych ustala się wg następującej skali:

          2.1.stopień celujący - 6 (cel)

          2.2.stopień bardzo dobry - 5 (bdb)

          2.3.stopień dobry - 4 (db)

          2.4.stopień dostateczny - 3 (dst)

          2.4.stopień dopuszczający - 2 (dop)

          2.5.stopień niedostateczny - 1 (ndst)

          1. Stopień celujący otrzymuje uczeń, który:

          3.1.samodzielnie i twórczo rozwija własne uzdolnienia

          3.2.biegle posługuje się zdobytymi wiadomościami i umiejętnościami,                       w rozwiązywaniu problemów teoretycznych i praktycznych z programu nauczania  danej dziedziny edukacyjnej

          3.3.proponuje rozwiązania nietypowe

          3.4.jest twórczy i samodzielnie rozwija swoje uzdolnienia

          3.5.uczestniczy w olimpiadach i konkursach przedmiotowych

          4.     Stopień bardzo dobry otrzymuje uczeń, który:

          4.1.wyczerpująco opanował cały materiał programowy (na koniec roku lub semestr), posiada wiadomości powiązane ze sobą w logiczny układ;

          4.2.rozumie podstawowe pojęcia, oraz potrafi nimi operować w ujęciu międzyprzedmiotowym (korelacyjnym)

          4.3.  w oparciu o rozumienie pojęć, terminologii i treści programowych przedmiotu potrafi samodzielnie dokonywać ich porządkowania, klasyfikowania i przetwarzania

          4.4.w sposób twórczy stosuje wiadomości i umiejętności do rozwiązywania problemów teoretycznych i praktycznych- w sytuacjach typowych i nowych, w rozwiązywaniu problemów- zarówno w przedmiotach humanistycznych, jak i matematyczno przyrodniczych

          4.5.potrafi samodzielnie lub z niewielką pomocą nauczycieli:

          4.5.1.     projektować działania i hipotezy robocze    

          4.5.2.     dostrzegać prawidłowości zjawisk

          4.5.3.     domyślać się przyczyn i przewidywać skutki zdarzeń (działań)

                            4.6.   sprawnie posługuje się językiem przedmiotu, a przede wszystkim językiem

                               ojczystym (mowa, pismo), z zachowaniem zasad gramatycznych, stylistycznych,

                             kompozycyjnych

          4.7.  wskazuje zainteresowania daną dyscypliną wiedzy

          4.8. jest aktywny na zajęciach lekcyjnych, obowiązkowych, ale i w pracy samokształceniowej: w tej dziedzinie podejmuje niektóre działania z własnej inicjatywy.

           

          5.     Stopień dobry otrzymuje uczeń, który:

          5.1.poprawnie rozumie podstawowe pojęcia i terminy oraz treści zadań, tekstów, instrukcji i definicji, a także w miarę swobodnie- potrafi posługiwać się nimi, a przy pomocy nauczyciela umie je oceniać , weryfikować i przekształcać

          5.2.potrafi samodzielnie rozwiązywać średnio trudne zadania teoretyczne i praktyczne, posługując się m. in. takimi operacjami, jak,: planowanie, szacowanie, wykrywania, sprawdzanie i uzasadnianie

          5.3.pod kierunkiem nauczyciela i w oparciu o instrukcję obiektów i zjawisk, wyróżniać i porównywać ich cechy oraz elementy, a także opisywać wzajemne wpływy środowiska przyrodniczego i społecznego

          5.4.potrafi samodzielnie, w oparciu o instrukcje, zredagować ustne i pisemnie prosty opis, sprawozdanie, charakterystykę, notatkę- poprawnie kompozycyjnie i językowo, w oparciu o podręcznik (źródło) i wskazówkę nauczyciela potrafi przygotować wymagane informacje, noty biograficzne i odpowiedzi na zadane pytania

          5.5.potrafi formułować i uzasadniać proste sądy wartościujące,

          5.6. z niewielką pomocą nauczyciela potrafi wskazać błędy w swych zadaniach i samodzielnie poprawić

          5.7.wykazuje aktywną postawę wobec proponowanych działań w procesie nauczania-uczenia się i chętnie je podejmuje.

          6.     Stopień dostateczny otrzymuje uczeń, który:

          6.1.opanował wiadomości i umiejętności przewidziane w podstawie programowej

          6.2.rozumie podstawowe pojęcia oraz treści tekstów, zadań, instrukcji, definicji, koniecznych do rozwiązania problemów w procesie nauczania-uczenia się

          6.3.potrafi samodzielnie rozwiązywać proste zadania teoretyczne i praktyczne, związane z obliczaniem, pomiarem, porównywaniem, porządkowaniem, odróżnianiem i wyszczególnieniem

          6.4.przy pomocy nauczyciela i pod jego kierunkiem potrafi w sytuacjach typowych posługiwać się operacjami analizy i syntezy oraz wnioskowania

          6.5.opanował sprawność językową na poziomie umożliwiającym mu najprostsze wyrażenie swego stanowiska i komunikowanie się z otoczeniem, prosty opis-opowiadanie oraz formułowanie odpowiedzi na łatwe pytania

          6.6.potrafi obserwować przedmioty i zjawiska oraz gromadzić najważniejsze dane, elementy składowe, a za pomocą instrukcji wyodrębnić cechy istotne

          6.7.potrafi korygować wskazane przez nauczyciela błędy w rozwiązywanych zadaniach oraz w ćwiczeniach w mówieniu i pisaniu

          6.8.podejmuje próby formułowania sądów wartościujących

          6.9.w zakresie aspiracji wykazuje chęć do poprawienia swych osiągnięć szkolnych i nie tylko uczestniczy w działaniach, ale często sam je podejmuje

          6.10.                wykazuje wzrost motywacji do większego wysiłku w nadrabianiu braków

          7.     Stopień dopuszczający otrzymuje uczeń, który:

          7.1 zapamiętuje minimum wiadomości  dla dalszego procesu uczenia się

          7.1.braki (luki) i trudności w tej dziedzinie, przy pomocy pracy wyrównawczej                 i wzroście motywacji, rokują postęp

          7.3.rozumie treść prostego tekstu, informacji i instrukcji oraz podstawowych pojęć i treści danego przedmiotu przewidzianych w podstawie programowej

          7.4.ewentualne trudności, usunięte przy pomocy nauczyciela, nie są przeszkodą                     w świadomym korzystaniu z lekcji przez ucznia

          7.5.w sytuacjach typowych i prostych potrafi posiadane wiadomości i umiejętności zastosować do rozwiązywania łatwych zadań teoretycznych i praktycznych (jak np.: obliczyć, zmierzyć, wskazać, wymienić, zakreślić, dobrać, rozróżniać itp.)

          7.6.przy pomocy nauczyciela i dokładnej instrukcji potrafi dokonywać takich czynności (operacji), jak: prosty opis, zestawienie, wskazywanie podobieństwa             i różnicy, wypełnianie, wyłączanie itp.

          7.7.potrafi obserwować przedmioty i zjawiska, nazywać je i wymieniać ich główne części składowe (elementy)

          7.8.umie wartościować, przynajmniej przez wskazanie: prawdy, sprawiedliwości, piękna oraz ich przeciwieństw

          7.9.stopień dopuszczający otrzymuje uczeń, gdy obserwacja i analiza jego wysiłku oraz osiągnięć wykazują:

          a.      choćby minimalny, ale stały postęp

          b.     wzajemne, pozytywne działanie postępów w nauce i wzrostu motywacji do wysiłku

          c.      aktywność i ambicje przynajmniej na poziomi uczestnictwa w procesie lekcyjnym (w działaniu)

          d.     pozytywne rokowania co do możliwości kontynuowania nauki na poziomie wyższym (w klasie programowo wyższej)

          8.     Stopień niedostateczny otrzymuje uczeń, który:

          8.1.nie opanował wiadomości na poziomie minimum dla danej klasy do dalszego procesu uczenia się

          8.2.nie rozumie podstawowych pojęć i treści programowych danego przedmiotu, co uniemożliwia mu świadome korzystanie z lekcji

          8.3.praca korekcyjno-wyrównawcza oraz indywidualna opieka nauczyciela nie przynoszą nawet minimalnych postępów w osiągnięciach szkolnych ucznia

          8.4.nagromadzone braki programowe i nieskuteczność pracy wyrównawczej (reedukacyjnej) uniemożliwiają  mu przejście do wyższego poziomu kształcenia (wyższej klasy)

          9.     Laureaci lub finaliści ostatniego stopnia wojewódzkich konkursów przedmiotowych otrzymują z danego przedmiotu celującą ocenę klasyfikacyjną roczną .

          10.  Ocenę śródroczną ustala się w oparciu o oceny bieżące z odpowiedzi ustnych, sprawdzianów pisemnych, prac domowych-obowiązkowych i nadobowiązkowych, za aktywność i osiągnięcia obserwowane podczas zajęć.

          11.  Ocena niedostateczna z przedmiotu zostaje uzasadniona przez nauczyciela, który tę ocenę wystawił. Uzasadnienie jest załącznikiem  do protokołu rady klasyfikacyjnej

          V Zasady pomocy uczniom

          1. Jeżeli w wyniku klasyfikacji śródrocznej stwierdzono, że poziom osiągnięć edukacyjnych ucznia uniemożliwia lub utrudnia kontynuowanie nauki w klasie programowo wyższej, nauczyciel przedmiotu określa formy pomocy stwarzające uczniowi szansę uzupełnienia braków. O planowanych formach pomocy zainteresowany nauczyciel pisemnie informuje wychowawcę ucznia, rodziców i dyrektora szkoły. Szkoła powinna  w miarę możliwości stworzyć uczniowi szansę uzupełnienia braków.
          2. Formy pomocy uczniom
            1. Indywidualne konsultacje z nauczycielem
            2. Prowadzenie zajęć wyrównawczych
            3. Dodatkowe prace domowe
            4. Wyznaczenie przez nauczyciela pomocy koleżeńskiej
            5. Przesunięcie terminu sprawdzianu, w celu uzupełnienia braków w umiejętnościach
          3. Nauczyciele podejmują działania motywujące uczniów do uzyskiwania lepszych

          wyników w nauce i zachowaniu

           

          a.      Pozytywne wzmocnienia: zachęta, pochwała, wsparcie

          b.     Przydzielenie dodatkowych zadań na miarę możliwości edukacyjnych ucznia

          c.      Koła zainteresowań

          d.     Konkursy przedmiotowe

          e.      Stosowanie atrakcyjnych metod pracy

          f.      Korzystanie z różnorodnych źródeł informacji (słowniki, encyklopedie, Internet itp.)

          g.     Wyjazdy do kina, teatru, muzeum, wycieczki krajoznawczo-turystyczne

          h.     Występy w uroczystościach szkolnych

          i.       nagrody

          VI Zasady informowania o wymaganiach edukacyjnych i uzyskiwanych bieżących ocenach

          1. Na początku roku szkolnego uczniowie są zapoznawani z przedstawionymi przez nauczyciela wymaganiami edukacyjnymi.
          2. Raz  na około 6 tygodni odbywają się zebrania nauczycieli z rodzicami.
          3. Wychowawcy i inni nauczyciele informują również rodziców (opiekunów) o uzyskiwanych ocenach lub trudnościach w nauce za pomocą notatki w zeszycie przedmiotowym, dzienniczku ucznia, rozmowy telefonicznej, korespondencji listownej lub informacji telefonicznej oraz uzasadnieniach prac klasowych.

           

           

          VII Bieżące ocenianie i zasady poprawiania ocen

          1. Ocena bieżąca określa poziom wiadomości i umiejętności ucznia ze zrealizowanej części materiału nauczania.
          2. skreślony

          2 a .Nauczyciel oceniający sprawdzian pisemny ma obowiązek uwzględnić poniższe zasady ustalania ocen:

          ·        do 30% możliwych do uzyskania punktów - niedostateczny

          ·        31% - 49% - dopuszczający

          ·        50% - 69% - dostateczny

          ·        70% - 84% - dobry

          ·        85% - 94% - bardzo dobry   

          ·        95%- 100%   - celujący

           Przy ocenianiu prac pisemnych uczniów mających obniżone kryteria oceniania nauczyciel stosuje następujące zasady przeliczania punktów na ocenę:

           

          ·                   poniżej 19% możliwych do uzyskania punktów - niedostateczny

          ·                   20% - 39% - dopuszczający

          ·                   40% - 54% - dostateczny

          ·                   55% - 70% - dobry

          ·        71% - 89% - bardzo dobry   

          ·                   90% - 100% - celujący

           

          1. Uczeń może poprawić ocenę  z pracy klasowej w terminie dwóch tygodni od jej  otrzymania tylko jeden raz. Pozostałe oceny uczeń poprawia na zasadach ustalonych przez nauczycieli. W przypadku niesamodzielnego pisania pracy klasowej uczeń otrzymuje ocenę niedostateczną..

           3.1.Ocena z poprawy jest oceną ostateczną.

          3.2.Poprawa odbywa się w terminie i na zasadach ustalonych pomiędzy nauczycielem a uczniem, ale nie później niż 2 tygodnie od uzyskania informacji o otrzymanej ocenie. Każdy stopień uzyskany podczas poprawiania ocen bieżących wpisuje się do dziennika zielonym kolorem za oceną uzyskaną poprzednio.

          1. Uczeń ma obowiązek zaliczyć w terminie wyznaczonym przez nauczyciela sprawdziany wiadomości, których nie pisał z powodu nieobecności.
          2. W dzienniku zapisuje się plusy za aktywność. Trzy plusy dają ocenę bardzo dobrą.

           

          1. Uczeń ma prawo do trzech nieprzygotowań w semestrze, jeśli zajęcia odbywają się dwa i więcej razy w tygodniu oraz do jednego nieprzygotowania jeśli zajęcia odbywają się raz w tygodniu.

          Nieprzygotowanie należy rozumieć jako: brak zeszytu, pracy domowej, przyborów, brak stroju sportowego itp.

           

          1. Na ferie świąteczne, zimowe lub inne święta nie zadaje się pracy domowej.

           

          VIII Ocena zachowania ucznia

          1. Cele oceny zachowania ucznia:

          1.1  wyrażenie opinii szkoły o spełnianiu przez ucznia obowiązków szkolnych, jego kulturze osobistej, postawie wobec pracowników szkoły, kolegów i innych osób;

          1.2  kształtowanie postaw zgodnych z „Powszechną Deklaracją Praw Człowieka”, „Konwencją Praw Dziecka” oraz normami życia w społeczeństwie;

          1.3  inspirowanie młodzieży do samokształcenia;

          1.4  aktywizacja uczniów w procesie samowychowania;

          1.5  rozbudzanie potrzeb świadomej kontroli własnego postępowania.

          2       Śródroczną  i roczną ocenę klasyfikacyjną zachowania ustala się według następującej skali:

          2.1  wzorowe (wz)

          2.2  bardzo dobre (bdb)

          2.3  dobre (db)

          2.4  poprawne (pop)

          2.5  nieodpowiednie (ndp)

          2.6  naganne (ng)

          3       Śródroczna  i roczna ocena klasyfikacyjna zachowania uwzględnia w szczególności:

          3.1  wywiązywanie się z obowiązków ucznia,

          3.2  postępowanie zgodne z dobrem społeczności szkolnej,

          3.3  dbałość o honor i tradycje szkoły,

          3.4  dbałość o piękno i poprawność mowy ojczystej,

          3.5  dbałość o bezpieczeństwo i zdrowie własne oraz innych osób,

          3.6  godne, kulturalne zachowanie się w szkole i poza nią,

          3.7  okazywanie szacunku innym osobom.

          3.8  Punkty dodatnie i ujemne uzyskane w semestrze- wg załącznika nr 1

          3.9  Udział i zaangażowanie ucznia w realizacji projektu edukacyjnego

          4       Ocenianie zachowania ucznia odbywa się według ustalonych kryteriów (załącznik nr 1).

          5       Śródrocznej  i rocznej oceny zachowania ucznia dokonuje wychowawca klasy po zasięgnięciu opinii nauczycieli, uczniów danej klasy oraz ocenianego ucznia.

           

          6       Przy wystawianiu oceny zachowania wychowawca może uwzględnić:

          7.1.uwarunkowania środowiska, w którym żyje uczeń;

          7.2.cechy osobowości typowe dla różnych okresów rozwoju dziecka;

          7.3.zmiany w postępowaniu i zachowaniu ucznia pod wpływem wcześniej czynionych uwag i podejmowanych działań wychowawczych;

          7.4.uzasadniony wniosek innego nauczyciela lub pracownika szkoły o zmianę oceny.

          8.     Wychowawca klasy jest zobowiązany do:

          8.1.zapoznania na początku roku szkolnego uczniów i rodziców z zasadami oceniania zachowania,

          8.2.prowadzenia zeszytu uwag i spostrzeżeń, który powinien być dostępny w dzienniku lekcyjnym,

          8.3.poinformowania ucznia o proponowanej ocenie zachowania na dwa tygodnie przed klasyfikacyjną radą pedagogiczną.

          9.     Ocena klasyfikacyjna zachowania nie ma wpływu na:

          9.1.oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych;

          9.2.promocję do klasy programowo wyższej,

          9.3.ukończenie szkoły.

           

           

          IX Uwagi ogólne dotyczące oceniania zachowania

          1. Wychowawca klasy na początku każdego roku szkolnego informuje uczniów oraz rodziców (prawnych opiekunów) o zasadach oceniania zachowania.
          2. Ocena zachowania powinna uwzględniać w szczególności:

          2.1  funkcjonowanie ucznia w środowisku szkolnym,

          2.2  respektowanie zasad współżycia społecznego i ogólnie przyjętych form etycznych, a w szczególności norm wypracowanych przez społeczność uczniowską.

          1. Szczegółowe zasady w załączniku nr 1

          X Ustalenia szczegółowe dotyczące oceniania zachowania

          1. Pod pojęciem „funkcjonowanie ucznia w środowisku szkolnym” należy rozumieć stosunek ucznia do obowiązków szkolnych.

          a)w znaczeniu pozytywnym obejmuje on:

              • wywiązywanie się z przydzielonych zadań i obowiązków,
              • systematyczne i punktualne uczęszczanie na zajęcia lekcyjne,
              • udział w konkursach i zawodach sportowych,
              • właściwe zachowanie podczas zorganizowanych zajęć pozaszkolnych (wyjście do teatru, kina, muzeum, wycieczki przedmiotowe i turystyczno- krajoznawcze, itp.),
              • czynny udział w życiu klasy i szkoły,
              • rzetelne wywiązywanie się z obowiązków wynikających z pełnienia określonych funkcji w klasie i w szkole,
              • inicjowanie i wykonywanie prac społecznie użytecznych na rzecz klasy, szkoły i środowiska.

          b) w znaczeniu negatywnym obejmuje on:

              • nie wywiązywanie się z powierzonych zadań i obowiązków,
              • spóźnianie się na zajęcia lekcyjne,
              • opuszczanie lekcji bez usprawiedliwienia (wagary),
              • nieuzasadnione opuszczanie terenu szkoły w czasie lekcji i przerw,
              • brak właściwego obuwia na zmianę,
              • niewłaściwe zachowanie podczas zorganizowanych zajęć pozaszkolnych,
              • nie wywiązywanie się z obowiązków wynikających z pełnienia określonych funkcji w klasie i w szkole,
          1. Pod pojęciem „respektowanie zasad współżycia społecznego i ogólnie przyjętych norm etycznych” należy rozumieć postawę ucznia wobec kolegów, nauczycieli i innych pracowników szkoły oraz jego kulturę osobistą:

          a.) w znaczeniu pozytywnym obejmuje ona:

              • pomoc kolegom (np. w nauce),
              • pomoc w organizowaniu imprez klasowych i szkolnych,
              • troskę o mienie szkoły,
              • przeciwstawianie się przejawom brutalności i wandalizmu,
              • widoczną, wysoką kulturę osobistą, wrażliwość i tolerancję,
              • uczciwość w codziennym postępowaniu i reagowanie na zło,
              • dbałość o kulturę słowa,
              • dbałość o higienę osobistą i estetykę wyglądu.

          b) w znaczeniu negatywnym obejmuje ona:

              • przeszkadzanie w prowadzeniu zajęć lekcyjnych,
              • fałszowanie usprawiedliwień,
              • podpowiadanie i odpisywanie zadań podczas kontrolnych prac pisemnych,
              • niewykonywanie poleceń nauczyciela,
              • arogancki stosunek do nauczycieli i innych pracowników szkoły,
              • niszczenie mienia szkolnego i mienia kolegów,
              • zaśmiecanie otoczenia,
              • agresywność wobec kolegów,
              • bójki i kradzieże,
              • wulgarne słownictwo,
              • uleganie nałogom,
              • wyłudzanie pieniędzy.
              • nieestetyczny wygląd.
          1. W przypadku nieprzestrzegania norm stosujemy sankcje zawarte w statucie i regulaminie szkoły.

          XI Klasyfikowanie śródroczne i roczne.

          1. Śródroczne klasyfikowanie odbywa się 1 raz w roku szkolnym, przed feriami zimowymi lub na koniec stycznia. Termin klasyfikacji śródrocznej ustala dyrektor.
          2. Oceny klasyfikacyjne śródroczne określają poziom wiadomości i umiejętności ucznia oraz zachowanie.
          3. Oceny klasyfikacyjne śródroczne ustala się na podstawie ocen cząstkowych ze szczególnym uwzględnieniem ocen ze sprawdzianów obejmujących większą partię materiału.
          4. Klasyfikowanie roczne polega na podsumowaniu osiągnięć ucznia z zajęć edukacyjnych określonych w szkolnym planie nauczania i ustalaniu ocen klasyfikacyjnych oraz oceny z zachowania.
          5. Klasyfikacja roczna przeprowadzana jest zawsze przed ostatnim tygodniem kończącym zajęcia danego roku szkolnego.
          6. Klasyfikację śródroczną i roczną zatwierdza Rada Pedagogiczna na posiedzeniu klasyfikacyjnym.
          7. Roczną ocenę z zajęć edukacyjnych ustala nauczyciel przedmiotu, biorąc pod uwagę ocenę śródroczna.
          8. Śródroczną i roczną ocenę klasyfikacyjną zachowania ustala na podstawie wypracowanych przez szkołę kryteriów ( załącznik nr 1) wychowawca klasy po zasięgnięciu opinii nauczycieli, uczniów danej klasy oraz ocenianego ucznia. Ustalona przez wychowawcę roczna ocena klasyfikacyjna  jest ostateczna, z zastrzeżeniem p.13.
          9. Śródroczną i roczną ocenę z zajęć edukacyjnych ustalają nauczyciele prowadzący poszczególne zajęcia. Ustalona przez nauczyciela roczna ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych jest ostateczna, z zastrzeżeniem p. 13
          10. Roczna ocena klasyfikacyjna z dodatkowych zajęć edukacyjnych nie ma wpływu na promocję do klasy programowo wyższej ani na ukończenie szkoły. 
          11. Oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych nie mają wpływu na ocenę klasyfikacyjną zachowania.
          12. Na miesiąc przed semestralnym i rocznym posiedzeniem klasyfikacyjnym Rady Pedagogicznej poszczególni nauczyciele są zobowiązani poinformować ucznia o zagrożeniu oceną niedostateczną z zajęć edukacyjnych. Rodzice (opiekunowie) otrzymują taką informację w formie pisemnej, która podpisana przez nich wraca do wychowawcy.
          13. Uczeń lub jego rodzice (opiekunowie) mogą zgłosić zastrzeżenia do dyrektora szkoły, jeżeli uznają, że roczna ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych lub roczna ocena klasyfikacyjna zachowania została ustalona niezgodnie z przepisami prawa dotyczącymi trybu jej ustalania. Zastrzeżenia mogą być zgłoszone w terminie 2 dni roboczych po zakończeniu zajęć dydaktyczno-wychowawczych.
          14. Uczeń może nie być klasyfikowany z jednego, kilku lub wszystkich zajęć edukacyjnych, jeżeli opuścił ponad połowę czasu przeznaczonego na te zajęcia w szkolnym planie nauczania.
          15. Wychowawca jest zobowiązany do powiadomienia rodziców (opiekunów) o zagrożeniu nieklasyfikowaniem ucznia (listem poleconym lub na zebraniu) na miesiąc przed klasyfikacyjnym posiedzeniem Rady Pedagogicznej.
          16. W przypadku nieklasyfikowania ucznia z zajęć edukacyjnych, w dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się „nieklasyfikowany”.
          17. Jeżeli uczeń z przyczyn nieusprawiedliwionych nie był klasyfikowany z trzech lub więcej zajęć edukacyjnych w drugim semestrze - nie otrzymuje promocji i pozostaje na drugi rok w tej samej klasie.
          18. Uczeń, który uzyskał średnią ocen co najmniej 4,5 oraz bardzo dobre lub wzorowe zachowanie w klasyfikacji rocznej otrzymuje nagrodę książkową”

           

          XII Egzaminy klasyfikacyjne, poprawkowe, sprawdziany w trybie odwoławczym

          Egzamin klasyfikacyjny.

           

          1. Uczeń może być niesklasyfikowany z jednego, kilku lub wszystkich zajęć edukacyjnych, jeżeli brak jest podstaw do ustalenia śródrocznej lub rocznej oceny klasyfikacyjnej z powodu nieobecności ucznia na zajęciach edukacyjnych przekraczającej połowę czasu przeznaczonego na te zajęcia w szkolnym planie nauczania.

           

          2. Brak klasyfikacji oznacza, że nauczyciel nie mógł ocenić osiągnięć edukacyjnych ucznia                z powodu określonej w ust. 1 absencji.

           

          3. Uczeń niesklasyfikowany z powodu usprawiedliwionej nieobecności może zdawać egzamin klasyfikacyjny.

           

          4. Na wniosek ucznia nieklasyfikowanego z powodu nieobecności nie-usprawiedliwionej lub na prośbę jego rodziców (prawnych opiekunów) Rada Pedagogiczna może wyrazić zgodę na egzamin klasyfikacyjny. Wyrażenie zgody może nastąpić w sytuacji, gdy wychowawca przedstawi nieznane, ale wiarygodne przyczyny nieusprawiedliwionej nieobecności ucznia  lub przyczynę braku usprawiedliwień nieobecności. W przypadku braku zgody Rady Pedagogicznej uczeń nie jest promowany do klasy programowo najwyższej lub nie kończy szkoły.

           

          5. Egzamin klasyfikacyjny zdaje również uczeń realizujący na podstawie odrębnych przepisów indywidualny tok nauki.

           

          7. Egzamin klasyfikacyjny przeprowadza się nie później niż w dniu poprzedzającym dzień zakończenia rocznych zajęć dydaktyczno- wychowawczych.

           

          8. Termin egzaminu klasyfikacyjnego ustala dyrektor i informuje  ucznia i jego rodziców (prawnych  opiekunów).

           

          9. Egzamin klasyfikacyjny składa się z części pisemnej i ustnej, z wyjątkiem egzaminu                  z plastyki, muzyki, informatyki, techniki, plastyki i muzyki oraz wychowania fizycznego, z których egzamin powinien mieć przede wszystkim formę zadań praktycznych.

           

          10. Egzamin  klasyfikacyjny w przypadkach,  o  których  mowa  w  ust.  3,  4,  przeprowadza  nauczyciel  danych  zajęć  edukacyjnych  w  obecności  wskazanego  przez  dyrektora  szkoły  nauczyciela  takich  samych  lub  pokrewnych  zajęć edukacyjnych.

           

          11. W  czasie  egzaminu  klasyfikacyjnego  mogą  być  obecni – w  charakterze obserwatorów  rodzice  (prawni opiekunowie) ucznia.

           

          12. Z  przeprowadzonego  egzaminu  klasyfikacyjnego  sporządza  się  protokół. Do protokołu dołącza się pisemne prace  ucznia oraz zwięzłą  informację  o ustnych odpowiedziach ucznia. Protokół stanowi załącznik do arkusza ocen ucznia.

           

          13. Uczeń, który z przyczyn usprawiedliwionych nie przystąpił do egzaminu klasyfikacyjnego w  wyznaczonym terminie, może przystąpić do niego w dodatkowym terminie wyznaczonym przez dyrektora szkoły.

           

          14. Uzyskana w wyniku egzaminu klasyfikacyjnego ocena z zajęć edukacyjnych  jest  ostateczna.

           

          15. Uczeń, któremu w wyniku egzaminów klasyfikacyjnych rocznego ustalono dwie oceny niedostateczne, może przystąpić do egzaminów poprawkowych.

           

           

           Sprawdzian wiadomości i umiejętności w trybie odwoławczym.

           

          1.                   Uczeń lub jego rodzice  (prawni opiekunowie) mogą  zgłosić zastrzeżenia do Dyrektora Szkoły, jeżeli uznają, że roczna ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych została ustalona niezgodnie z przepisami prawa dotyczącymi trybu ustalania  tych  ocen. Zastrzeżenia  mogą  być  zgłoszone  w  terminie    2  dni roboczych od dnia zakończenia rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych.

           

          2.                   Dyrektor  szkoły  w  przypadku  stwierdzenia,  że  roczna  ocena  klasyfikacyjna  z  zajęć  edukacyjnych   została ustalona  niezgodnie  z  przepisami  prawa  dotyczącymi  trybu  ustalania  tej  oceny,  powołuje  komisję,  która przeprowadza  sprawdzian  wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  w  formie  pisemnej     i  ustnej,  oraz  ustala  roczną ocenę klasyfikacyjną z danych zajęć edukacyjnych.

           

          3.                   Sprawdzian, o którym mowa w ust. 1 przeprowadza powołana przez dyrektora komisja w terminie 5 dni od dnia zgłoszenia zastrzeżeń. O terminie sprawdzianu informuje  się z ucznia i jego rodziców.

           

          4.                   W skład komisji do przeprowadzenia sprawdzianu z danego przedmiotu wchodzą:

           

          1)     Dyrektor szkoły  – jako przewodniczący  komisji;

          2)     nauczyciel prowadzący dane zajęcia edukacyjne;

          3)     dwóch nauczycieli z danej lub innej szkoły tego samego typu, prowadzący takie same zajęcia  edukacyjne.

           

          5.                   Nauczyciel,  o  którym  mowa  w  pkt  3,  może  być  zwolniony  z  udziału  w  pracy  komisji  na  własną  prośbę  lub  w innych,  szczególnie  uzasadnionych  przypadkach.                       W  takim  przypadku  dyrektor  szkoły  powołuje  innego nauczyciela  prowadzącego  takie  same  zajęcia  edukacyjne,  z  tym  że  powołanie  nauczyciela  zatrudnionego  w innej szkole następuje w porozumieniu z dyrektorem tej szkoły.

           

          6.                   Ustalona  przez  komisję  roczna  ocena  klasyfikacyjna  z  zajęć  edukacyjnych  nie  może  być  niższa  od  ustalonej wcześniej oceny.

           

          7.                    Ocena  ustalona  przez  komisję  jest  ostateczna,  z  wyjątkiem  niedostatecznej  rocznej  oceny  klasyfikacyjnej  z zajęć edukacyjnych, która może być zmieniona w wyniku egzaminu poprawkowego.

           

          8. Z  prac  komisji  sporządza  się  protokół  zawierający  skład  komisji,  termin  sprawdzianu,  zadania  sprawdzające, wynik sprawdzianu oraz ustaloną ocenę. Protokół stanowi załącznik do arkusza ocen ucznia.

           

          9. Do  protokołu,  o  którym  mowa  w  pkt  8,  dołącza  się  pisemne  prace  ucznia                                i  zwięzłą  informację  o  ustnych odpowiedziach ucznia.

           

          10. Uczeń,  który  z  przyczyn  usprawiedliwionych  nie  przystąpił  do  sprawdzianu,                               o  którym  mowa  w  pkt  2,  w wyznaczonym  terminie,  może  przystąpić  do  niego  w  dodatkowym  terminie,  wyznaczonym  przez  dyrektora szkoły.

           

          12. Przepisy  1-9  stosuje  się  odpowiednio w przypadku  rocznej oceny klasyfikacyjnej                    z  zajęć  edukacyjnych  uzyskanej w wyniku  egzaminu poprawkowego.  

           

           

            Egzamin poprawkowy. 

           

          1. Każdy uczeń, który w wyniku rocznej klasyfikacji uzyskał ocenę niedostateczną                             z jednych lub dwóch obowiązkowych zajęć edukacyjnych, może zdawać egzamin poprawkowy.

           

          1.                   Egzamin poprawkowy składa się z części pisemnej i ustnej, z wyjątkiem egzaminu      z plastyki, muzyki, informatyki, zajęć komputerowych, techniki, wychowania fizycznego,  z których to przedmiotów egzamin powinien mieć przede wszystkim formę zadań praktycznych.

           

          2.                   W jednym dniu uczeń powinien zdawać egzamin poprawkowy tylko                z jednego przedmiotu.

           

          3.                   Dyrektor szkoły wyznacza termin egzaminów poprawkowych do dnia zakończenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych i podaje do wiadomości uczniów                         i rodziców.

          4.                   Egzamin poprawkowy przeprowadza się w ostatnim tygodniu ferii letnich.

           

          5.                   Uczeń, który z przyczyn usprawiedliwionych nie przystąpił do egzaminu poprawkowego w wyznaczonym terminie, może przystąpić do niego w dodatkowym terminie, wyznaczonym przez dyrektora szkoły, nie później niż do końca września.

           

          7. Egzamin poprawkowy przeprowadza komisja powołana przez Dyrektora Szkoły.                           W skład komisji wchodzą:

          1)   Dyrektor Szkoły albo inny nauczyciel – jako przewodniczący  komisji;

          2)    nauczyciel prowadzący dane zajęcia edukacyjne – jako egzaminujący;

          3)    nauczyciel prowadzący takie same lub pokrewne zajęcia edukacyjne – jako członek   komisji.

           

          8. Pytania egzaminacyjne układa egzaminator i dostarcza dyrektorowi do końca zajęć dydaktycznych. Stopień trudności pytań powinien odpowiadać wymaganiom edukacyjnym. W przypadku ucznia, dla którego nauczyciel dostosowywał wymagania edukacyjne do indywidualnych potrzeb psychofizycznych i edukacyjnych ze specjalnymi trudnościami w nauce, pytania egzaminacyjne powinny uwzględniać możliwości psychofizyczne ucznia.

           

          9. Nauczyciel prowadzący dane zajęcia edukacyjne może być zwolniony z udziału w pracy komisji na własną prośbę lub w innych, szczególnie uzasadnionych przypadkach. W takim przypadku Dyrektor Szkoły powołuje jako egzaminatora innego nauczyciela prowadzącego takie same zajęcia edukacyjne, z tym że powołanie nauczyciela zatrudnionego w innej szkole następuje w porozumieniu w dyrektorem tej szkoły.

           

          10 Z przeprowadzonego egzaminu poprawkowego sporządza się protokół zawierający skład komisji, termin egzaminu, pytania egzaminacyjne, wynik egzaminu oraz ocenę ustaloną przez komisję. 

           

          11. Do protokołu załącza się pisemne prace ucznia i zwięzłą informację o ustnych odpowiedziach ucznia. Protokół stanowi załącznik do arkusza ocen.

           

          12. Ocena ustalona w wyniku egzaminu poprawkowego jest oceną ostateczną
          z zastrzeżeniem p. 16

           

          13. Uczeń, który z przyczyn losowych nie przystąpił do egzaminu poprawkowego
          w wyznaczonym terminie, może przystąpić do niego w dodatkowym terminie określonym przez Dyrektora Szkoły, nie później niż do końca września.

           

          14. Uczeń, który nie zdał jednego egzaminu poprawkowego nie otrzymuje promocji
          i powtarza klasę.

           

          15. Uczeń lub jego rodzice ( prawni opiekunowie) mogą zgłosić w terminie 2 dni od dnia przeprowadzenia egzaminu poprawkowego zastrzeżenia do dyrektora szkoły, jeżeli uznają, że ocena z egzaminu poprawkowego została ustalona niezgodnie z przepisami prawa dotyczącymi trybu ustalania tej oceny.

           

          16. W przypadku stwierdzenia, że ocena z egzaminu poprawkowego została ustalona niezgodnie z przepisami prawa dotyczącymi trybu ustalania tej oceny, dyrektor szkoły powołuje komisję do przeprowadzenia egzaminu w trybie odwoławczym. Ocena ustalona przez komisję jest ostateczna.

           

           

           

          XIII. Egzamin ósmoklasisty

          Zgodnie z prawem oświatowym.

           

           

           

          Rozdział IX

          Rola pracy domowej

          1. Rola pracy domowej w procesie edukacyjnym

          a.      wzbogaca i uzupełnia pracę uczniów na lekcji

          b.     stymuluje wielostronną aktywność uczniów

          c.      wdraża do samodzielnego myślenia i posługiwania się wiedzą w realizowaniu samodzielnych zadań twórczych

          d.     wzmacnia wiarę we własne siły, buduje wiarę we własne możliwości

          e.      kształtuje pozytywny stosunek do pracy

          f.      jest przygotowaniem do samodzielności

          g.     rozwija umiejętności uczenia się, wdraża do samokształcenia

          h.     rozwija samodzielność oraz posługiwanie się wiedzą w praktyce

           

          1. Zadawanie  i kontrola pracy domowej

          a.      praca  domowa ściśle łączy się z pracą na lekcji

          b.     jest właściwie zadana

          c.      nie przeciąża się uczniów nadmierną liczbą zadań domowych

          d.     nie przekracza możliwości uczniów, jest zróżnicowana

          e.      jest samodzielnie wykonana

          f.      systematycznie się  ją kontroluje

          g.     praca domowa podlega ocenie

          h.     na dni wolne-  ferie, wakacje oraz święta nie zadaje się pracy domowej

          Wewnątrzszkolne Zasady Oceniania są dokumentem otwartym. Wszelkie zmiany wprowadza rada pedagogiczna stosownie do swoich kompetencji, uwzględniając wyniki ewaluacji. Wszelkie nie przewidziane sytuacje związane z wewnątrzszkolnym ocenianiem, rozpatruje dyrektor szkoły i rada pedagogiczna na podstawie aktualnie obowiązujących przepisów prawa.

           

          Zatwierdzony na posiedzeniu rady pedagogicznej w dniu 15 maja 2023 r. r.

           

    • Kontakt

      • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Cendrowicach
      • 22 7268345, 780058236
      • ul. Szkolna 4, Cendrowice 05-530 Góra Kalwaria Poland
      • mgr Halina Miesiak
      • Sekretariat czynny od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 - 16.00 Sekretarz: Agata Molak
    • Logowanie

  • Media społecznościowe

  • liczba odwiedzin: 2446