• Patron

• We wrześniu 1926 r. otwarto Publiczną Szkołę Powszechną w Cendrowicach. Jej kierownikiem został dziewiętnastoletni syn organisty z Sobikowa – Feliks Kapacki.

Funkcję kierownika, a następnie dyrektora pełnił przez 41, do 1967 r. Przez dwa pierwsze lata był również jedynym nauczycielem. Miał 88 uczniów. Pracował na dwie zmiany. Założył bibliotekę szkolną, która na początku liczyła 15 książek. Prenumerował po jednym egzemplarzu „Płomyczka” i „Płomyka”. W roku szkolnym 1928/29 utworzono drugi etat nauczyciela. W dwóch izbach uczyło się 140 uczniów.

Kuratorium do pracy w Cendrowicach skierowało Zofię Ostaszewską, która przyjechała  z Warszawy. 1934 r. została żoną Feliksa Kapackiego.

Rodzina Kapackich angażowała się w sprawy społeczne, kierowała rozwojem życia intelektualnego wsi. Feliks i Antoni (od 1940 r. również nauczyciel) pracowali w Kasie Stefczyka w Sobikowie. Pod jej patronatem działała Szkolna Kasa Oszczędności. Dzieci przez cały rok szkolny zbierały pieniądze na wycieczkę do Warszawy. Feliks Kapacki stał na czele Towarzystwa Popierania Budowy Szkół Powszechnych. Działał w Komitecie Budowy Kościoła w Sobikowie. Współpracował z ks. Franciszkiem Dziamarskim, który przez 30 lat (1908-1938) był proboszczem parafii Sobików. Każdy rok szkolny rozpoczynał się mszą świętą w parafialnym kościele.