• Historia szkoły

        • Jest_takie_miejsce......(1).pdf

          Ze szkołą w Cendrowicach związane są losy wielu rodzin, zarówno z Cendrowic, jak i okolicznych wsi

          Zamysł otwarcia szkoły powstał już w 1864 r. Na mocy dekretu carskiego o uwłaszczeniu chłopów wydzielono w Cendrowicach sołtysówkę i osadę szkolną. Jednak szkoła w czasach zaborów tu nie powstała. Nieliczne z wiejskich dzieci uczyli czytać organista i pan Luterek.

          Odzyskanie Niepodległości – dekret Naczelnika państwa o powszechnym obowiązku szkolnym dzieci.

           

          W 1919 r. w Sobikowie założono Publiczną Szkołę Powszechną. Była to szkoła jednoklasowa. Mieściła się w chłopskiej chacie. Jej wyposażenie stanowiła tablica i 9 ławek czteroosobowych. Jeden nauczyciel – Julian Murawiński kształcił w 3 oddziałach 65 dzieci. Mieszkał w izbie obok sali lekcyjnej.

          Obwód szkolny obejmował Sobików, Cendrowice i Krzaki Czaplinkowskie, ale do szkoły przychodziły również dzieci z dalszych wsi. W kolejnych latach funkcje kierowniczki szkoły i jedynej nauczycielki pełniły: Stanisława Rybakowa i Alina Solakówna. Zajęcia dla 3 oddziałów, w których uczyły się dzieci w wieku 7-14 lat, odbywały się od godz. 9 do 16. Wieczorami nauczycielki prowadziły kursy dla analfabetów. Szkoła zmieniała swoją siedzibę. Salę lekcyjną wynajmowano u różnych gospodarzy.

          We wrześniu 1926 r. otwarto Publiczną Szkołę Powszechną w Cendrowicach. Jej kierownikiem został dziewiętnastoletni syn organisty z Sobikowa – Feliks Kapacki.

           

           

           

          Funkcję kierownika, a następnie dyrektora pełnił przez 41, do 1967 r. Przez dwa pierwsze lata był również jedynym nauczycielem. Miał 88 uczniów. Pracował na dwie zmiany. Założył bibliotekę szkolną, która na początku liczyła 15 książek. Prenumerował po jednym egzemplarzu „Płomyczka” i „Płomyka”. W roku szkolnym 1928/29 utworzono drugi etat nauczyciela. W dwóch izbach uczyło się 140 uczniów.

          Kuratorium do pracy w Cendrowicach skierowało Zofię Ostaszewską, która przyjechała                                                                                                        z Warszawy. 1934 r. została żoną Feliksa Kapackiego.

          Rodzina Kapackich angażowała się w sprawy społeczne, kierowała rozwojem życia intelektualnego wsi. Feliks i Antoni (od 1940 r. również nauczyciel) pracowali w Kasie Stefczyka w Sobikowie. Pod jej patronatem działała Szkolna Kasa Oszczędności. Dzieci przez cały rok szkolny zbierały pieniądze na wycieczkę do Warszawy. Feliks Kapacki stał na czele Towarzystwa Popierania Budowy Szkół Powszechnych. Działał w Komitecie Budowy Kościoła w Sobikowie. Współpracował z ks. Franciszkiem Dziamarskim, który przez 30 lat (1908-1938) był proboszczem parafii Sobików. Każdy rok szkolny rozpoczynał się mszą świętą w parafialnym kościele.

          Od 3 września 1936 r. szkoła funkcjonowała jako czteroklasowa. Wynajmowano 4 izby w domach gospodarzy z Cendrowic: Stawikowskiego, Kabali, Urbanowicza, Posiewki.

          Kierownik zawiązał Komitet Budowy Szkoły w Cendrowicach. Chłopi oddali po 3 włóki ziemi pod budowę szkoły, siedziby OSP oraz mleczarni.

          Na budowę szkoły rozprowadzano 5-groszowe cegiełki. Pracowali społecznie rodzice i dzieci. Furmankami zwozili cegły z Baniochy i materiały budowlane ze stacji kolejowej w Chynowie. Z okazji odpustów parafialnych organizowano zabawy taneczne, z których dochód przeznaczany był na cele szkoły. Przedsiębiorczością w budowie szkoły, a następnie we wspieraniu jej działalności wykazał się przewodniczący komitetu rodzicielskiego

           

          – p. Michał Szymański. W roku szkolnym 1938/39 oddano do użytku dwie sale lekcyjne w nowym budynku. Naukę rozpoczęło 260 uczniów.

           
           

           

           

           

          Szkoła nie zaprzestała swojej działalności podczas okupacji. Językiem obowiązkowym stał się niemiecki. Z programu nauczania, z rozkazu władz hitlerowskich, usunięto: język polski, historię, geografię. Do szkoły podczas okupacji przychodziło mało dzieci. Na nauczycieli narzucono obowiązek spisywania kontyngentu narzuconego rolnikom.

           
           
           

           

           

          1944 r. Feliks i Antoni Kapaccy z uczniami

           

           

           

          Od roku szkolnego 1945/46 szkoła obejmowała 7 klas. Pracę nauczycielki podjęła Aleksandra Żyrówna, która wkrótce została żoną Antoniego Kapackiego. Wieczorami w szkole odbywały się kursy dla analfabetów.

           

           

           

           
           
           

           

           

          Antoni Kapacki, Aleksandra Kapaccka, Zofia Kapacka, Feliks Kapacki    z uczniami

           

          Do 1955 r. dzieci uczyły się języka francuskiego, który zastąpiono obowiązkowym językiem rosyjskim. Ze ścian zniknęły krzyże, a religię przeniesiono do punktów katechetycznych.

           

           

           

          1956 r.

           

          W 1958 r. w szkole założono instalację elektryczną i ukończono ogrodzenie. W budynku szkoły wydzielono służbowe mieszkanie dla kierownika. Dzieci zarabiały pieniądze na wycieczki szkolne oraz nagrody książkowe za bardzo dobre wyniki w nauce i stuprocentową frekwencję. Zbierały złom, makulaturę, butelki. Pracowały w Spółdzielni Rolniczej w Sierzchowie. W szkole działało wiele organizacji i kół zainteresowań: drużyna harcerska im. Hanki Sawickiej, Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Radzieckiej, Liga Ochrony Przyrody, Koło Odbudowy Warszawy, PCK, SKO, Spółdzielnia Uczniowska. Na kursie muzycznym dzieci uczyły się grać na akordeonie. Feliks Kapacki, który chętnie grał na skrzypcach, był organizatorem Święta Pieśni, podczas którego rywalizowali ze sobą uczniowie ze szkół w Cendrowicach, Czaplinku, Machcinie i Chynowie.     Z okazji 1000 – lecia Państwa Polskiego odbyła się Spartakiada, a także konkurs czytelniczy. Szkoła opiekowała się mogiłami żołnierskimi, za co 12 maja 1976 r. otrzymała tytuł Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej.

          W 1963 r. przy Szkole Podstawowej powstała Szkoła Przysposobienia Rolniczego.

          Prowadzono również kursy szycia i robótek ręcznych dla kobiet.

           

          Od 1964 r. w Cendrowicach pracowało ośmiu nauczycieli, którzy mieli do dyspozycji

          5   tablic.    Sami    wykonywali    pomoce    dydaktyczne,    podnosili    swoje    kwalifikacje w międzyszkolnych zespołach metodycznych.

          Od roku szkolnego 1966/67 szkoła w Cendrowicach stała się ośmioklasowa. Na emeryturę przeszła Zofia Kapacka, rok później ze szkołą pożegnał się Feliks Kapacki. Antoni i Aleksandra Kapaccy pracowali już i mieszkali w Górze Kalwarii. Jednak pierwszy kierownik szkoły, absolwent wydziału fizyki Wszechnicy Polskiej w Łodzi, doczekał się kontynuatorów swojej dydaktyczno-wychowawczej idei.

          Funkcje dyrektora szkoły w kolejnych latach pełnili dość krótko: Bronisław Filipowicz (1967-1972) i Ludwik Towerski (1972-1976). Następnie przez 18 lat (1976-1994) stanowisko to obejmowała Zofia Towerska. Ciągle dążyła do modernizacji szkoły, podnoszenia kwalifikacji kadry nauczycielskiej, wysokich wyników nauczania. W szkole założono centralne ogrzewanie i telefon. Wybudowano kotłownię, łazienki, sekretariat; wymieniono okna, zalano posadzki. Urządzono boiska, a teren wokół szkoły otoczono zielenią. Otworzono oddział przedszkolny.

           

           

          Ognisko przedszkolne 1976 r.

           

           

          1977 r. wykopki w RSHP – Sierzchów pracują uczniowie klas VII i VIII oraz nauczyciele

           
           
           

           

           

          1978 r. klasa VIII z nauczycielami

           

          Zofia Towerska chętnie organizowała wycieczki i rajdy piesze pod patronatem PTTK w Piasecznie. Działało koło PCK, którym opiekowała się pracująca w Cendrowicach od 1964

          r. Maria Królak. Tradycyjnie urządzano zabawy choinkowe oraz bale pożegnalne klas ósmych. Szkoła integrowała wiejskie środowisko. Zofia Towerska była sekretarzem jednostki OSP w Cendrowicach. Obwód szkolny obejmował wsie: Cendrowice, Sobików, Czarny Las (do torów kolejowych), Ługówka, Krzaki Czaplinkowskie, Sierzchów.

          W 1990 r. szkołom przywrócono krzyże i lekcje religii.

           

          W latach 1994-2005 funkcję dyrektora szkoły pełnił Krzysztof Smakoszewski.

           

          Duży nacisk kładł na rozwój sportu. Uczniowie odnosili sukcesy w różnych dziedzinach, na szczeblu gminnym i powiatowym. Wyjeżdżali na obozy sportowe do Leska i Ciechanowa. Brali udział w rajdach „Szukamy Wiosny”, organizowanych przez PTTK w Piasecznie. Występowali w kinie „Uciecha” w Górze Kalwarii podczas konkursów recytatorskich „Warszawska Syrenka”. Uzupełniali wiadomości na kołach przedmiotowych i zajęciach wyrównawczych.

           

          W wyniku reformy szkolnictwa   w   1999   r.   nastąpiła   reorganizacja   placówki. W Zespole Szkół Publicznych w Cendrowicach mieściła się zarówno szkoła podstawowa jak i gimnazjum. Taki stan trwał tylko rok.

          Od roku szkolnego 2000/2001 rozpoczęło działalność Gimnazjum w Cendrowicach. Obwód szkolny obejmował wsie: Wojciechowice, Dobiesz, Sierzchów, Ługówka, Krzaki Czaplinkowskie, Cendrowice, Czachówek, Kiełbaska, Czarny Las, Sobików, Obręb, Czaplinek, Czaplin, Dębówka, Buczynów, Aleksandrów, Wincentów. Obiekt szkolny wyremontowano, wybudowano salę gimnastyczną.

          Od 1 września 2005 r. obowiązki dyrektora przejęła Halina Miesiak.

           

          14 października 2005r. nastąpiło uroczyste otwarcie sali gimnastycznej. Poświęcenia obiektu dokonał ks. Biskup Marian Duś.

           
           
           

           

           

          Burmistrz Barbara Samborska przecina wstęgę do sali gimnastycznej, którą poświęci ks. Biskup Marian Duś

           

           

          14 października 2006 r. odbyła się uroczystość nadania szkole imienia Feliksa Kapackiego. Rozpoczęła ją msza święta w kościele parafialnym w Sobikowie, podczas której nastąpiło poświęcenie sztandaru szkoły, ufundowanego przez proboszcza parafii Sobików ks. Tadeusza Gałeckiego.

           

          Władze samorządowe reprezentowała Barbara Samborska - Burmistrz Miasta i Gminy Góra Kalwaria. Uroczysty przemarsz z kościoła do szkoły odbył się pod eskortą druhów i wozu strażackiego OSP w Cendrowicach.

           

          Klasy pierwsze złożyły ślubowanie na sztandar Gimnazjum im. Feliksa Kapackiego w Cendrowicach.

          Gośćmi honorowymi byli członkowie rodziny Feliksa Kapackiego: p. Aleksandra Kapacka z córką oraz syn Franciszka Kapackiego (brata patrona). Dzień Edukacji Narodowej ustanowiono również Dniem Patrona Szkoły. Uczniowie opiekują się grobem Feliksa Kapackiego.

           

           

          w Sejmie Rzeczpospolitej Polskiej

           
           
           

           

           

          po siedzibie Sejmu i Senatu RP oprowadzał uczniów wicepremier Janusz Piechociński przyjaciel naszej szkoły

           

           

          Uczniowie gimnazjum zapoznają się z historią polskiej demokracji.

           

          25 września 2011 r. uczniowie Gimnazjum w Cendrowicach wystąpili przed

          Michałem Schudrichem Naczelnym Rabinem Polski. Uroczystość odbyła się z okazji

           

          odsłonięcia płaskorzeźby Adama i Ewy w Górze Kalwarii. Program artystyczny, ukazujący wspólną historię Polaków i Żydów, przygotowały: nauczycielka muzyki Małgorzata Prelewicz oraz polonistka Marzena Filutowska.

           

           

          Gośćmi honorowymi byli członkowie rodziny Feliksa Kapackiego: p. Aleksandra Kapacka z córką oraz syn Franciszka Kapackiego (brata patrona). Dzień Edukacji Narodowej ustanowiono również Dniem Patrona Szkoły. Uczniowie opiekują się grobem Feliksa Kapackiego.

           

           

          w Sejmie Rzeczpospolitej Polskiej

           
           
           

           

           

          po siedzibie Sejmu i Senatu RP oprowadzał uczniów wicepremier Janusz Piechociński przyjaciel naszej szkoły

           

           

          Uczniowie gimnazjum zapoznają się z historią polskiej demokracji.

           

          25 września 2011 r. uczniowie Gimnazjum w Cendrowicach wystąpili przed

          Michałem Schudrichem Naczelnym Rabinem Polski. Uroczystość odbyła się z okazji

           


          odsłonięcia płaskorzeźby Adama i Ewy w Górze Kalwarii. Program artystyczny, ukazujący wspólną historię Polaków i Żydów, przygotowały: nauczycielka muzyki Małgorzata Prelewicz oraz polonistka Marzena Filutowska.​​​​​​

           

          Odsłonięcia pomnika dokonali Dariusz Zieliński Burmistrz Miasta i Gminy Góra Kalwaria Jan Pomian założyciel fundacji Karta Dziejów

           

          Dwudziestoletni okres gimnazjum był barwny i burzliwy. Młodzież dojeżdżała gimbusem. Prowadzono dość intensywnie profilaktykę uzależnień. Pedagog i psycholog wspierali zarówno uczniów, jak i nauczycieli. Aktywność pobudzały zawody sportowe, konkursy, akademie, wycieczki. Nauczyciele prowadzili dodatkowe zajęcia ze środków unijnych. Pierwszym projektem przygotowanym w tym celu był „Kiermasz Świąteczny”.

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           


           

           

           

           

    • Kontakt

      • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Cendrowicach
      • 22 7268345, 780058236
      • ul. Szkolna 4, Cendrowice 05-530 Góra Kalwaria Poland
      • mgr Halina Miesiak
      • Sekretariat czynny od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 - 16.00 Sekretarz: Agata Molak
    • Logowanie

  • Media społecznościowe

  • liczba odwiedzin: 2073